Stafordšírsky bulteriér

Stafordšírsky bulteriér – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Stafbul (staffbull) môže na prvý pohľad vyzerať hrozivo, avšak ide o milujúceho a veselého spoločníka, ktorý je oddaný svojmu pánovi. Ľudí má dokonca radšej ako ostatné zvieratá, dobre vychádza s deťmi a osvedčí sa ako psia opatrovateľka. Stafordšírsky bulteriér nie je dobrý strážca. Na prítomnosť cudzej osoby vás síce upozorní štekaním, vzápätí sa však s ňou bude chcieť skamarátiť. Rovnako ako leňošenie na gauči miluje pohyb, dokáže sa prispôsobiť životnému štýlu svojho majiteľa a oddane s ním strávi čas rôznymi spôsobmi.

Publikované: 19.04.2024
Aktualizované: 19.04.2024

Silný a svalnatý pes stredne veľkého vzrastu sa vyznačuje krátkou hlavou so širokou lebkou so stredne veľkými okrúhlymi očami s priamym pohľadom. Vysoko posadené ušinapoly sklopené. Stafbul má širokú papuľu, vďaka čomu pri jej otvorení pôsobí, akoby sa usmieval. Krátky svalnatý krk sa smerom k ramenám rozširuje, hrudník je v prednej časti široký, telo aj končatiny sú svalnaté. Pôsobí trochu ako psí kulturista. Stredne dlhý, nízko posadený chvost sa smerom k špičke zužuje. Srsť môže byť plavá, červená, modrá, biela, čierna alebo žíhaná. Krátka hustá srsť nemá podsadu, preto nie je toto plemeno vhodné na chov vonku. V kohútiku dosahuje výšku od 35 do 41 cm, hmotnosť je v rozmedzí 11 až 17 kg. Sučky sú vždy o niečo menšie a ľahšie. Stafordšírsky bulteriér je odolný a vo zvýšenej miere netrpieva chorobami, avšak počas života sa uňho môže vyskytnúť napr. dysplázia bedrového kĺbu, dysplázia lakťa, očný zákal či luxácia pately. V priemere dosahuje vek 12 až 14 rokov.

Druhým dôvodom, prečo ide o psa vhodného do bytu alebo domu, je jeho silné puto k rodine. Ľudí vo všeobecnosti má rád, vždy ich nadšene víta a oblizuje. Anglický staford má obzvlášť dobrý vzťah k deťom, ktorým dokáže odpustiť detskú neohrabanosť a dokáže sa s nimi hrať hodiny. Je veľmi prispôsobivý, čo sa týka životného štýlu svojho majiteľa. Bude s vami celý deň ležať na gauči, váľať sa v posteli, ale aj behať či vás sprevádzať na turistike. Zvládne i agility alebo flyball. Vďaka priateľskej povahe je to vynikajúci canisterapeutický pes. Potrebný je dôsledný výcvik a dávka trpezlivosti, hoci ide o inteligentného psa, ktorý sa nadchne pre rôzne aktivity, treba ho naučiť, čo si môže dovoliť. Pes vás musí považovať za autoritu. Od šteniatka je nutná socializácia s inými zvieratami, avšak ani to nezaručí, že bude v dospelosti s inými psami vychádzať. Stafbul môže trpieť separačnou úzkosťou, preto ho odmala učte tráviť čas aj osamote. Rád žuje a hryzie, zabezpečte mu dostatok hračiek, aby ste sa nielen počas vašej neprítomnosti nemuseli obávať o zariadenie a nábytok. Stafbulík veľmi rád cestuje autom, preto s vami ochotne pôjde na každý výlet.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(91.6%)