
Mudi – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby
Stredne veľký pes pôvodom z Maďarska je všestranným štvornohým miláčikom. Využitie má nielen ako ovčiarsky pes, ale aj ako strážny a spoločenský pes. Na šťastnú existenciu potrebuje dostatok priestoru a pohybových aktivít. Tento neúnavný spoločník sa vyznačuje ochotou pracovať, v mnohých krajinách sa osvedčil ako zachránar alebo policajný pes – dobrý čuch ho predurčil ne hľadanie narkotík. Podľa delenia FCI patrí toto plemeno do 1. skupiny (Ovčiarske a pastierske psy), 1. sekcie (Ovčiarske psy) a štandardu patrí číslo 238. Psík je veľmi orientovaný na človeka, samotu a odlúčenie preto neznáša najlepšie. Dobre sa bude cítiť v byte aj v dome, ak bude mať prístup k rodine.
Stredne veľké plemeno dosahuje výšku v kohútiku 38 až 47 cm (sučky sú menšie, psy väčšie). Hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí 8 až 13 kg. Pre toto plemeno je typická kvadratická stavba tela, hlava s klinovitým tvarom je stredne veľká, smerom k ňufáku sa zužuje. Vysoko nasadené uši nosí vzpriamené, čo zdôrazňuje ostražitý výraz tohto psíka. Hlava je stredne dlhým krkom spojená so svalnatým trupom s pomerne širokým hrudným košom a rovným chrbtom. Pomerne vysoko nasadený chvost nosí zvesený, kupírovanie nie je žiaduce, avšak niektorí majitelia k nemu pristupujú. V tomto prípade musia byť ponechané aspoň 2-3 chvostové stavce. Stredné dlhá jemná srsť je zvlnená alebo kučeravá, vpredu a na hlave býva krátka a rovná, na zvyšku tela dlhšia. Povolených je viacero farebných variantov. Najčastejšie je farba čierna, biela, plavá, popolavá alebo hnedá. Je odolná proti vode, psíka chráni pred chladom a vlhkom. Plemeno je veľmi odolné a choroby sa mu zvyčajne vyhýbajú. Občas sa môže vyskytnúť dysplázia bedrového kĺbu. Psík potrebuje fyzické a duševné vyžitie, inak môže dochádzať k problémom so správaním, napr. k apatii alebo agresivite. Aby ste sa vyhli problémom s pohybovým aparátom, športový tréning by mal pes absolvovať až vo veku 12 až 15 mesiacov. Priemerná dĺžka života tohto plemena je 12 až 14 rokov.
Pre jeho pôvodné určenie (pastiersky pes) bolo nevyhnutné, aby pes nemal lovecké inštinkty a zachoval si istú nezávislosť. Stádo dokáže ovládať pohľadom a štekotom, nepristupuje k „štípaniu“ ako niektoré iné ovčiarske psy. Mudi je múdry, zvedavý a učenlivý, čo značí, že si s výcvikom poradí aj menej skúsený chovateľ. Dôležité však je, aby ho psík vnímal ako vodcu a výcvik bol pozitívne ladený. Maďarský ovčiak je citlivý, a to nielen čo sa týka výchovy. Nie je preň typická vôľa potešiť, preto ak považuje úlohu za nezmyselnú, môže ju prestať vykonávať. Mudi je tiež odvážny a nebojácny, neúnavný a hravý, optimistický a milujúci. K svojej rodine, ale aj k svojim štvornohým priateľom je lojálny. Na samotu nie je stavaný, odlúčenie znáša veľmi ťažko. Aby bol mudi otvorený všetkému novému, je od šteniatka nutná socializácia – týka sa to ľudí aj iných zvierat. K cudzím ľuďom je ostražitý, ale nebýva agresívny, na ich prítomnosť upozorňuje hlasným štekaním. Toto plemeno sa vyznačuje vysokou potrebou pohybu, dôležité je zamestnať nielen jeho telo, ale aj jeho myseľ. Ideálnou voľbou sú psie športy. Vďaka inteligencii a učenlivosti bude poľahky zvládať tréningy agility, dogdancingu, flyballu či nácvik poslušnosti. Spoločnosť vám bude robiť pri joggingu, pri bicyklovaní a užije si aj pasenie. Dobre sa bude cítiť v byte aj dome so záhradou – zvykne si všade, kde bude mať prístup k rodine. O dlhšiu srsť sa treba pravidelne starať najmä v čase pĺznutia.