Bulteriér

Bulteriér – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Plemeno s netradičným vzhľadom pochádza z Veľkej Británie. Pôvodne sa využívalo na lapanie potkanov, lov medveďov a psie zápasy, v súčasnosti ide o strážneho a spoločenského psa. Je to psí extrovert, ktorý vyžaduje dôslednú výchovu a čas trávený s rodinou. Potrebuje dostatok pohybu a aktivity, inak si často nájde zábavu sám a začne sa správať deštruktívne. Vo svojej podstate je bulteriér hravý a priateľský, avšak aj tvrdohlavý. Napriek tomu je vždy oddaný a vhodný i k deťom.

Publikované: 24.05.2024
Aktualizované: 24.05.2024

Bulteriéra veľmi ľahko rozpoznáte podľa tvaru jeho hlavy – je dlhá a mohutná, má vajcovitý tvar s tzv. rímskym nosom (klabonos), špička nosa je zahnutá dole. Malé tenké uši sú umiestnené blízko seba na vrchu hlavy a sú pevne vztýčené. Malé a šikmé oči môžu byť čierne alebo tmavohnedé. Stredne veľký pes má silne stavanú a svalnatú postavu s mierne zaobleným chrbtom a širokým hrudníkom. Srsť je krátka a rovná, sfarbenie môže byť biele, čierne, plavé, červené a žíhané, prípustná je i trikolóra. Príslušná farba musí prevládať, akceptované sú škvrny na hlave. Výnimočné je, že podsada sa u týchto psov vyvíja len v zime. Minimum podkožného tuku a krátka srsť ho predurčujú na pobyt vnútri. V kohútiku dosahuje bulteriér 50 – 56 cm, hmotnosť sa pohybuje od 26 do 35 kg. Sučky sú menšie, môžu mať 22 až 30 kg. Anglický bulteriér nepatrí k najzdravším plemenám. Náchylný je na viacero chorôb, niektoré z nich sa dajú správnym prístupom stabilizovať. U bielo sfarbených psíkov sa môže objaviť hluchota, vo všeobecnosti ich treba testovať na dyspláziu, luxáciu pately, srdcové chyby, ochorenia obličiek i ochorenie štítnej žľazy. Koža bulteriérov je veľmi citlivá, preto treba sledovať, či váš pes netrpí zápalmi kože alebo alergiami na potraviny. Vek dožitia je u bulteriérov priemerne 11 až 14 rokov.

Pre toto plemeno je typické sebavedomie. Bulteriér je veľmi odhodlaný a tvrdohlavý, môže prejavovať tendencie k dominancii. Na druhej strane je však veľmi veselý a rád sa mazná. Na svojho majiteľa je naviazaný a rád s ním udržuje blízky kontakt. S výchovou bulteriéra je nutné začať čo najskôr, aby ste mu určili hranice a zvykol si na pravidlá. Nutný je pevný, ale láskavý výcvik, musí byť dôsledný. Psovi sa treba dostatočne venovať a motivovať ho. Ak ho tréning nebude baviť, nebude spolupracovať. Konzekventným tréningom a skorou socializáciou z neho dokážete vychovať disciplinovaného psa a vyrovnaného rodinného spoločníka. Bulteriér prejavuje svoju živú náturu najmä pri kontakte s deťmi. K rodine je síce priateľský, ale k cudzím ľuďom je nedôverčivý. Skorá socializácia je nutná nielen s ľuďmi mimo rodiny, ale aj so zvieratami. Toto plemeno sa vyznačuje silným ochranárskym inštinktom, avšak nikdy neútočí bezdôvodne. Energiu psíka môžete nasmerovať správnym smerom vďaka psím športom. Vhodné sú agility, flyball i ťahanie. Na psychickú stimuláciu dobre poslúžia interaktívne hračky. Bulteriér je vhodný do bytu alebo domu, nemal by byť celoročne vonku.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(91.6%)