Čo na zapálené ďasná u psov?

Čo na zapálené ďasná u psov?

Publikované: 31.03.2023
Aktualizované: 15.12.2023

Keď sa už zápal ďasien vyskytne, je potrebné riešiť ho s veterinárom. Ten mu odstráni zubný kameň a predpíše antibiotiká alebo lieky na preliečenie zápalu a zníženie bolesti. Po preliečení je potrebné zamerať sa na prevenciu. Psovi je potrebné zuby pravidelne čistiť, aby sa na nich neusádzal povlak a netvoril zubný kameň. Nevyhnutné sú aj prehliadky u veterinára, aby nahromadený zubný kameň včas odstránil. Pomôcť môžu rôzne dentálne tyčinky a žuvacie hračky, ktoré povlak jemne odstraňujú. Primárne sa však spoliehajte na pravidelné čistenie zubov ideálne 2x do týždňa alebo aspoň 2x za dva týždne. Čím skôr psa na tento proces naučíte, tým lepšie pre vás i pre jeho zdravie. Existujú tiež špeciálne zubné kefky na prst, napr. Beaphar Dog A-Dent.

Zápal ďasien alebo gingivitída vzniká v dôsledku nadmerného hromadenia zubného kameňa. Ten sa postupne dostáva pod ďasno ku krčkom zubov. Počas konzumácie dráždi ďasná, ktoré sú začervenané a následne môže spôsobiť ich krvácanie a bolestivý zápal. Medzi ďalšie príznaky patrí aj viditeľne opatrné prežúvanie psa na jednej strane úst, zápach z tlamy alebo nechutenstvo. Pes tiež môže bolestivo reagovať na dotyk úst. Pokles apetítu môže byť tiež spôsobený iným ochorením.

Okrem vyššie spomenutej liečby antibiotikami je dôležité nadmerné množstvo zubného povlaku odstrániť. Na tento účel sa využíva ultrazvuková technológia alebo zubná brúska. Zákrok pre psa nie je bolestivý. Neriešenie nadmerného množstva vodného kameňa môže spôsobiť, že sa objavia ďalšie závažnejšie problémy spôsobujúce vypadávanie zubov alebo ich bolesť a citlivosť. Okrem čistenia zubov sú vhodné ako prevencia dentálne tyčinky, Contipro Kelparen či Rasco Dog dentálne tyčinky s propolisom. Pamlsky však nikdy nepokryjú potrebnú dentálnu hygienu psa.


Ďalšie články z kategórie Psia poradňa

Vaše hodnotenie:
(90.8%)