Ako vyvolať zvracanie u psa?

Ako vyvolať zvracanie u psa?

Publikované: 31.03.2023
Aktualizované: 20.05.2024

Vedieť vyvolať zvracanie u psa je dôležité, ak máte podozrenie, že skonzumoval škodlivú potravinu alebo toxickú látku. Zvracanie je treba vyvolať čo najskôr, najlepšie do 2 hodín od požitia nevhodnej látky. Zvracanie však nevyvolávajte, ak požil chemikáliu, bielidlo, tvrdý a ostrý predmet alebo ak má pes problém s dýchaním, je v šoku alebo je pes vysilený a hrozí strata vedomia. Vtedy je nevyhnutný zásah veterinára.

Na vyvolávanie zvracania sa používa 3 % roztok peroxidu vodíka zmiešaný s vodou, nikdy nie vyššia koncentrácia, pričom sa odporúča 2,2 ml na 1 kg hmotnosti s tým, že sa nesmie prekročiť 45 ml, ani ak má váš pes vyššiu hmotnosť. Ak si nie ste istí dávkovaním, poraďte sa so svojím veterinárom. Zmiešaný roztok sa naleje psovi do papule a ak do 10 minút neúčinkuje, môžete použiť ďalšiu dávku, ale nikdy neprekročiť max. dávku 45 ml. Pokiaľ roztok nepomohol a/alebo psovi nemôžete podať viac roztoku, vyhľadajte urýchlene pomoc veterinára.

K ďalším účinným spôsobom, ako vyvolať zvracanie, patria jedlá sóda alebo horčica. Rady týkajúce sa cesnaku radšej vynechajte, keďže konzumáciou cesnaku môžete psíkovi len priťažiť. Ide totiž o potravinu nevhodnú na konzumáciu. Takisto môžete psovi uškodiť, ak aplikujete odporúčanie psa zobrať na ruky a mierne ho ponatriasať. Je to nebezpečné a pre psa veľmi nepríjemné, pretože môže byť jeho dutina brušná bolestivá a spôsobíte mu tak ešte väčšiu bolesť.


Komentáre
Peter 18.May.2024

To, ze sa da u psa vyvolat zvracanie jedlou sodou je loz, nikdy nic podobne neskusajte, nie len, ze zvracanie u psa nedosiahnete, ale dosiahnete to, ze pes bude mat minimalne den zaludocnu nevolnost

Odpovedať

Ďalšie články z kategórie Psia poradňa

Vaše hodnotenie:
(91%)