Ako sa starať o šteniatko?

Ako sa starať o šteniatko?

Publikované: 27.03.2023

V prvých dňoch až týždňoch života je starostlivosť o šteniatka hlavne úlohou matky, ktorá ich kŕmi, čistí, chráni a zabezpečuje im teplo. Preto je potrebné pre ňu zabezpečiť vhodné podmienky, kvalitnú stravu a pokoj. Prvú návštevu u veterinára by mali absolvovať v 3 – 4 týždňoch a treba sa postarať o ich pravidelné odčervovanie a očkovanie. Približne v 4. týždni už môžu začať jesť tuhú stravu, na ktorú ich treba postupne navykať. Do odchodu do novej rodiny je vhodné tiež šteniatka socializovať s ohľadom na ich vek. To neznamená brávať ich do parku a medzi ľudí, ale skôr zvykať ich na rôznych členov domácnosti, hladenie či bežné zvuky (zvonček, vysávač, umývačka).

Šteniatka zvyknú smerovať do nových rodín v 8. týždni. Ešte pred príchodom šteniatka treba zabezpečiť dom, schovať lieky, potraviny či rastliny, ktoré by mohlo skonzumovať, odložiť topánky, káble a čokoľvek, čo by mohlo rozhrýzť a celkovo zminimalizovať všetko, na čom by sa mohlo šteňa poraniť alebo si ublížiť. Ďalej je potrebné zaobstarať základnú výbavu – misky na jedlo a vodu, pelech, hračky, obojok a vôdzku a klietku či ohrádku, aby bolo šteňa v bezpečí, keď ho nemáte na očiach.

Pri strave je dobré spočiatku pokračovať v tom, čo šteňaťu dával predchádzajúci majiteľ, no vybrať môžete krmivo podľa vlastných preferencií určené pre šteňatá. Pri zmene je potrebné nové krmivo postupne primiešavať k predošlému, kým si nezvykne. Od prvého dňa je potrebné šteňa učiť hygienickým návykom a každú pol hodinu ho brávať von na toaletu. Ak sa stane, že si uľaví vo vnútri, nikdy ho netrestajte, ale vyneste von a tam ho pochváľte a odmeňte, ak urobí potrebu.

Prvé dni budú pre šteňa ťažké, nenechávajte ho samo, hlavne v noci. Je dobré ho zvykať na spánok v klietke, no v prvú noc môžete urobiť výnimku. Keďže takéto malé šteňa má menší mechúr, v prvé noci počítajte s tým, že budete musieť 3x – 4x vstať a vziať ho von na toaletu. Cez deň sa uistite, že sa šteňa nenudí – potrebuje veľa pozornosti a hrania sa. Čím staršie bude, tým dlhšie prechádzky môže absolvovať, no spočiatku postačia aj veľmi krátke 5-minútové vychádzky.

Šteňaťu zabezpečte dostatok žuvacích hračiek, keďže v tomto veku má neustálu potrebu brať všetko do úst a hrýzť. Najefektívnejšie je vtedy presmerovať jeho pozornosť z hryzenia vašej ruky alebo topánky na žuvaciu hračku. Plyšové hračky mu nikdy nenechávajte bez dozoru, pretože ich môže rozhrýzť a prehltnúť. Už od prvého dňa môžete hravou formou a za pomoci mnohých odmien cvičiť základné povely, ako sadni či fuj. Nezabudnite ho vziať k veterinárovi a dohodnúť očkovanie, ktoré bude prebiehať v 12. – 16. týždni.


Ďalšie články z kategórie Psia poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.2%)