Aká je chemická kastrácia psa?

Aká je chemická kastrácia psa?

Publikované: 14.04.2023
Aktualizované: 04.01.2024

Chemická kastrácia je dočasná kastrácia s účinkom na 6 – 12 mesiacov. Nejde o žiaden zložitý zákrok. Účinná antikoncepčná látka sa aplikuje injekčnou ihlou pod kožu medzi lopatky. Hormonálna antikoncepčná látka začne účinkovať až o pár týždňov a trvá niekoľko mesiacov, počas ktorých sa utlmí produkcia hormónov a pes (alebo sučka) je dočasne neplodný.

Druhou možnosťou je taktiež aplikovanie mikročipu (implantátu) pod kožu zvieraťa, ktorého úlohou je priebežným uvoľňovaním blokovať funkčnosť rozmnožovacích orgánov a spôsobiť dočasnú neplodnosť jedinca. Takýto druh kastrácie využívajú mnohí majitelia ako „kastráciu na skúšku“, keďže kastrácia (chemická aj trvalá) so sebou prinášajú rôzne zmeny v organizme zvieraťa, napr. v kvalite srsti, v priberaní či v správaní, ktoré sa môže utlmiť, znížiť agresívne prejavy, ale aj inými spôsobmi prejaviť.

Výhodou chemickej kastrácie je to, že ide o zvratný proces a po vyprchaní látky je pes opäť plodný. Úkon je rýchly, jednoduchý, bezbolestný a pes nevyžaduje žiadne zotavovanie. Nevýhodou je, že látka začne účinkovať až o pár týždňov od podania, kastrácia má len niekoľkomesačné trvanie a účinná látka môže spôsobiť vedľajšie účinky. Zároveň po vysadení chemickej kastrácie je potrebné počítať s tým, že hladina hormónov sa opätovne musí ustáliť a správanie psa môže byť miestami atypické. Chemická kastrácia je vhodná aj pre staršie psy či fenky, ktoré sú pohlavne aktívne, no je u nich nežiaduce ďalšie množenie.


Komentáre
Zita Antalikova 08.Nov.2023

ahoj nas 12 rocny staford sem tam kvapka krv z penisu a lieky nezaberaju odpoucas chemicku kastraciu alebo co ..antibiotika bral 10 dni a nic

Odpovedať

Ďalšie články z kategórie Psia poradňa

Vaše hodnotenie:
(90%)