Čo robiť, keď má pes nafúknuté brucho?

Čo robiť, keď má pes nafúknuté brucho?

Publikované: 31.03.2023
Aktualizované: 20.12.2023

Nafúknuté brucho je u psov veľmi závažným symptómom, ktorý môže byť spojený so zvracaním, slintaním, bolesťou a nepokojom u psa. V lepšom prípade ide o diétnu chybu, kedy sa v žalúdku psa nahromadili dusičnany a ten tak trpí nafúknutým žalúdkom a plynatosťou. V závažnejšom prípade ide o život ohrozujúci stav, ktorému sa hovorí torzia žalúdka. V takom prípade je potrebná okamžitá terapia v réžii veterinára, ktorý chirurgickým zákrokom odstráni nadbytočný vzduch z brušnej dutiny a ak je nafúknutie spojené s obrátením žalúdka, vráti orgán do pôvodnej polohy. Nafúknutie sa vyskytuje viac u veľkých a obrích plemien, ovplyvňuje ho genetika a väčšie riziko predstavuje pre psy, ktoré jedia rýchlo, bezprostredne po kŕmení vykonávajú fyzickú aktivitu alebo sú často v strese. 

Nafúknutie brucha v spojitosti s torziou žalúdka má nasledovné príznaky: zväčšené brucho, napínanie na zvracanie, nepokoj, zrýchlené dýchanie, slinenie, apatickosť, dutina brušná bolestivá na dotyk, zhrbený postoj. V prípade takýchto príznakov je nevyhnutná okamžitá návšteva veterinára. Problémom tohto stavu je, že priebeh je rapídny a vyžaduje si urgentné riešenie.

Torzia žalúdka znamená, že dochádza k rozširovaniu žalúdka a jeho dilatácii (pretáčaniu). V žalúdku sa hromadí jedlo a plyny, ktoré spôsobujú otáčanie žalúdka okolo svojej osi. Týmto sa priškrtí prívod pažeráka a zastavuje sa peristaltika čriev. Priškrtené cievy (vrátane dutej žily) majú za následok spomalenie cirkulácie krvi a zrýchlené dýchanie. Postupne dochádza k zlyhávaniu orgánov a celkovému kolapsu organizmu, čoho následkom je úmrtie psa.

Pri operačnom zákroku sa dbá hlavne o to, aby bol odstránený všetok nadbytočný plyn a tuhá hmota zo žalúdka. Sleduje sa tiež stav okolitých orgánov. Predovšetkým slezina môže dôsledkom otočenia a priškrtenia nekrotizovať a je potrebné ju odstrániť. Žalúdok je tiež potrebné vrátiť do pôvodnej polohy. Po operácii sú psovi podávané antibiotiká a infúzna terapia. Prvých 72 hodín je kľúčových v rámci prognózy ďalšej rekonvalescencie. Psy po prekonaní torzie dokážu plnohodnotne fungovať, no je potrebné, aby dodržiavali určité preventívne opatrenia, pretože torzia predstavuje stav, ktorý sa môže opakovať.


Ďalšie články z kategórie Psia poradňa

Vaše hodnotenie:
(90.6%)