Čo robiť, ak je mačka smutná?

Čo robiť, ak je mačka smutná?

Publikované: 07.02.2023
Aktualizované: 01.03.2023

Smútok u mačky sa prejavuje rôznymi signálmi, ako strata chuti do jedla, ospalosť, znížená aktivita, nezáujem čistiť sa alebo prehnané čistenie, špinenie mimo toalety, agresivita alebo náhla zmena správania. Mačka sa môže javiť ako smutná z mnohých dôvodov. Často ide o náhle zmeny alebo traumatické udalosti, napr. príchod nového člena domácnosti alebo strata majiteľa, nebezpečenstvo v podobe nového zvieraťa v domácnosti alebo dominantnejšej mačky vonku, sťahovanie, rekonštrukcia, nehoda alebo zvýšený stres. Apatické a málo aktívne bývajú mačky aj vtedy, ak ich trápia zdravotné problémy, preto je vždy vhodné skontrolovať u veterinára, či je všetko v poriadku.

Pokiaľ je vaša mačka fyzicky v dobrom stave, snažte sa najprv porozumieť, prečo je smutná. Niektoré príčiny sa totiž dajú zmeniť alebo aspoň zmierniť. Napr. ak je vystresovaná z nového psa v domácnosti, snažte sa vymedziť priestor, kam pes nemôže, ktorý bude pre ňu predstavovať bezpečnú zónu, kde bude mať súkromie a pokoj. V miestnosti, kde majú prístup obaja, skúste nainštalovať poličky a vysoké škrabadlá a odpočívadla, aby mohla byť mačka na vyvýšenom mieste, kam pes nedočiahne.

Pokiaľ príčinu nemôžete ovplyvniť, napr. ste sa presťahovali do nového domu, skúste mačke venovať viac pozornosti. Každý deň si stanovte aspoň 15 minút, kedy sa s ňou budete hrať, necháte ju chytať hračku alebo skúsite novú hru, ktorá bude mentálne stimulujúca. Zamestnať jej myseľ je dôležité a veľmi účinné, skúste ju niečomu novému naučiť, vyskúšať nové spôsoby hrania, puzzle hračky alebo hračky s kocúrnikom.

Mačke môže pomôcť aj pobyt na čerstvom vzduchu. Ak máte aspoň malú záhradku, môžete ju vziať von na vôdzke, nechať ju jesť trávu a užiť si slnečné lúče. Pri nízkom apetíte môžete ponúknuť niečo nové, kapsičky, paštéty a kvalitnejšiu stravu. Niekedy pomôže nový spoločník, a teda ďalšia mačka, hlavne ak je vaša mačka často a dlho doma sama. V prípade, že nedokážete zhodnotiť, či situáciu zvládate alebo sa zdravotný stav mačky zhoršuje, vyhľadajte pomoc odborníka.


Komentáre
Anet 11.Apr.2023

Mačky, ako aj iné zvieratá, môžu pociťovať smútok alebo stres, ktorý môže byť spôsobený rôznymi faktormi, ako napríklad zmenou prostredia, stratou spoločníka, zmenou rutiny, chorobou alebo neprimeraným tréningom. Ak si všimnete, že vaša mačka je smutná, môžete urobiť niekoľko vecí, aby ste jej pomohli:

Poskytnite mačke viac pozornosti a lásky. Mačky sú zvyčajne spoločenské zvieratá a radi trávia čas s ľuďmi, ktorých majú radi. Hrajte si s ňou, hovorte s ňou a poskytnite jej viac pozornosti.

Vytvorte pre mačku pohodlné a bezpečné prostredie. Mačky sa cítia najlepšie, keď majú svoje miesto, kde sa môžu cítiť bezpečne a chránené. Poskytnite jej dostatok mačacích hračiek, mačacích posteľí a skrýš, kde sa môže skryť, keď potrebuje oddych.

Zabezpečte zdravé stravovanie a cvičenie. Zdravá výživa a dostatok pohybu môžu pomôcť mačke cítiť sa lepšie a mať väčšiu vitalitu. Uistite sa, že vaša mačka má prístup k čerstvej vode a kvalitnej mačacej strave, ktorá jej vyhovuje.

Vyhnite sa zmenám v rutine alebo prostredí. Ak je to možné, vyhnite sa zmene prostredia alebo rutiny mačky. Ak je nutné urobiť zmenu, urobte ju pomaly a postupne, aby sa mačka mohla prispôsobiť.

Ak sa smútok alebo stres vašej mačky nelepšia alebo sa zhoršujú, mali by ste sa poradiť s veterinárnym lekárom. Veterinár môže poskytnúť odbornú radu a prípadne predpísať lieky alebo iné terapeutické opatrenia, ktoré môžu pomôcť vašej mačke.

Odpovedať

Ďalšie články z kategórie Mačacia poradňa

Vaše hodnotenie:
(90%)